Blog Post

Türkiye, Rusya’yla birlikte internet televizyonunda potansiyeli en yüksek pazar

Türkiye, Rusya’yla birlikte internet televizyonunda potansiyeli en yüksek pazar

Türklerin neredeyse üçte birinin video içeriğini internet üzerinden seyretmesi, televizyon sektörünün geleceği olarak gösterilen IP TV (internet televizyonu) alanında faaliyet gösteren şirketlerin dikkatini çekti.

Amerikan Motorola’nın Başkan Yardımcısı Steve McCaffery, IP TV’nin Türkiye’de yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Avrupa bölgesinde Rusya ve Türkiye bizim için en büyük potansiyeli olan iki pazar. Ancak Türkiye genç nüfusuyla mobilite açısından Avrupa’nın en büyük potansiyeline sahip ülkesi” dedi.
Televizyon ve interneti birleştiren IP TV teknolojisinin IP TV Motorola için oldukça büyük bir potansiyele sahip bir alan olduğunu belirten McCaffery, şöyle konuştu: “Türkiye’deki video pazarı oldukça yüksek potansiyele sahip. TTNet, Turkcell ve Turksat gibi IP TV pazarında büyük oyuncu olacak şirketlerle, set üstü cihazlar konusunda görüşüyoruz. Almanya, Fransa ve İngiltere gibi pazarlara baktığımızda, Türkiye’de genç nüfusuyla gidilecek çok yol var. Yüksek potansiyelli bir ülke olarak Motorola’nın listesinde en yukarda yer alıyor.”

Videoları netten izliyoruz

Motorola’nın Mobilite Ev Çözümleri Birimi adına 13 ülkede 7 bin 500 tüketicinin katılımıyla gerçekleştirdiği ‘Global Medya Katılım Barometresi 2010’ araştırmasına göre Türk izleyicilerinin neredeyse üçte biri video içeriğini internet üzerinden izliyor. Araştırma hakkında değerlendirme yapan Motorola Mobilite, Ev Çözümleri Birimi, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Pakistan ve Türkiye Satış Direktörü Alper Türken “Türk izleyiciler ve aslında dünyadaki tüm tüketiciler içeriğe çok büyük çeşitlilik gösteren kaynaklardan erişebiliyor. Ayrıca eğlenmek ve TV izlemek için kendilerini geleneksel kanallarla sınırlamıyor. Bu durum hizmet sağlayıcılara, çok sayıda farklı cihaz üzerinden yenilikçi entegre hizmetler sunarak gelirlerini artırma olanağı sunuyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts